Nafaka artış hesabı nasıl yapılır?

Gerek icra takipleri sırasında, gerekse takip dışında iştirak nafakası ödemekle yükümlü olan taraf, artış dönemi geldiğinde hesaplamanın ne şekilde olduğunu çoğu zaman bilememektedir. Bu konuda basit ve sonuca kısa sürede bizleri yönlendirecek teknikler vardır.

www.turkiye.gov.tr adresi üzerinden e-devlet şifreniz ile giriş yaptığınızda arama butonu kısmına “Parasal Değerleri Güncelleme Aracı” yazarak çıkan sekmeden TÜİK uygulamasına geçiş yapabilirsiniz. Ya da direk ty.tuik.gov.tr URL uzantısından TÜİK web uygulamasına ulaşabilirsiniz.

TÜİK uygulamasına girdiğinizde sayfanın solunda yer alan sekmeler arasında yer alan “Parasal Değerleri Güncelleme” tıklandığında, açılan sayfada “+Yeni Belge Oluştur” dendikten sonra, nafakanın ilk hükmedildiği tarih ve güncellenmek istenen tarih yazılarak güncellemenin yapılacağı TÜFE ya da Yİ-ÜFE seçilerek artış hesabını kolaylıkla yapabilirsiniz.

Mahkemeler genelde TÜFE oranı üzerinden artışa hükmetmektedir. Ancak farklı bir artış hükmedilmiş ise buna göre hesaplama yapmanız uygun olacaktır.

Örnek vermek gerekirse:

Nafakanın hükmedildiği tarih 24.12.2021 ise artışlar her yılın Aralık ayında yapılacak demektir.

1.000,00 TL iştirak nafakasının parasal değer güncelleme uygulaması ile 2022 yılı Aralık ayı TÜFE karşılığı 1.642,70 TL olmaktadır.

1.000,00 TL iştirak nafakasının parasal değer güncelleme uygulaması ile 2022 yılı Aralık ayı Yİ – ÜFE karşılığı 1.977,20 TL olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir